2010/10/13

Składniki wina

Składniki wina
W krajach winiarskich (śródziemnomorskich) winem nazywa się napoje alkoholowe, które zostały uzyskane ze zmiażdżonych owoców bądź z ich soku. Wina owocowe (te, które najczęściej produkuje się w Polsce) traktuje się jako napoje alkoholowe wino podobne. Winiarstwo owocowe w porównaniu z winiarstwem gronowym charakteryzuje się bardzo dużą różnorodnością surowca, ma to wpływ na sposób pozyskiwania moszczu oraz produkcji wina. Owoce uprawiane w klimacie takim jak w Polsce zawierają o wiele mniej cukru niż winogrona, dlatego do produkcji win owocowych wymagana jest znaczna ilość cukru.

Wina gronowe


Jak sama nazwa wskazuje podstawowym surowcem do tego rodzaju wina są winogrona. Jagody winogron powinny być dojrzałe, zdrowe, czyste, nieuszkodzone, bez obecności szkodników oraz bez obcej woni.


Wina owocowe


Owoce z których będzie wyrabiane wino powinny być świeże, zdrowe, nieuszkodzone i nierobaczywe. Smak wina będzie wtedy dokonały. Nie powinno używać się owoców niedojrzałych, nadgnitych czy zaatakowanych przez szkodniki. Niedojrzałe owoce zawierają za dużo kwasu, a otrzymane wino będzie marnej jakości.


Do produkcji wina domowego można wykorzystać owoce:

  • jagodowe (porzeczki, agrest, maliny, aronie, truskawki, borówki)
  • ziarnkowe i pestkowe (jabłka, czereśnie, wiśnie, śliwki)
  • dziko rosnące (czarny bez, leśne maliny, jeżyny, dzika róża, tarnina)

Na białe wina najlepsze będą jabłka, truskawki, agrest i maliny. Wina domowe można również sporządzać z suszonych owoców, jabłek czy rodzynek.


Drożdże winne


Możemy wyróżnić dwa rodzaje drożdży winnych, szlachetne i dzikie. Drożdże szlachetne pozwalają na uzyskanie wina w pełni wartościowego pod względem smaku i zapachu. W przypadki winogron możliwe jest uzyskanie dobrego wina na naturalnej mikroflorze drożdżowej znajdującej się na powierzchni gron. W skład tej flory wchodzą zarówno drożdże szlachetne i dzikie, dlatego fermentacja nie zawsze przebiega prawidłowo. Natomiast do wyrobu win owocowych powinno się stosować drożdży winnych.
Drożdże dobiera się zasadniczo według własnych upodobań, trudno jednak by człowiek który chce zacząć robić swoje pierwsze wino umiał dobrać odpowiednie drożdże. Tradycyjnie do win z czarnych owoców (czarny bez, jeżyny, czarne jagody) używa się drożdży win francuskich.


Woda


Woda do wina powinna być jak najczystsza, można użyć nawet tej z kranu, ale przegotowanej (przy swoich pierwszych produkcjach), jednak lepiej jest użyć taniej wody źródlanej z supermarketu.


Cukier


Do wina dodaje się cukier w postaci syropu, rozpuszczając cukier w przegotowanej wodzie w proporcji: 2kg na 1 litr wody. Cukier wsypuje się do gorącej wody i podgrzewa na małym ogniu stale mieszając. Kiedy cukier zawrze, należy gotować go jeszcze przez 10 minut, zbierając z powierzchni powstałą pianę. Do moszczu dodajemy cukier już ostudzony, w proporcji 5 litrów moszczu na 1kg syropu.

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright 2010 Przepisy na wino. All rights reserved.