2010/10/13

Otrzymywanie moszczu

Co to jest moszcz?


Moszcz jest to po prostu sok owocowy wyciśnięty z owoców. Do tej czynności używa się obecnie mikserów, sokowirówek bądź rozgniata się je tłuczkiem w jakimś garnku (na pewno szybciej i wygodniej będzie w mikserze). Podczas rozgniatania należy uważać aby nie rozgnieść pestek, szczególnie dotyczy to pestek wiśni, gdyż zawierają one szkodliwy kwas pruski. Najlepiej jest pozbyć się wcześniej pestek używając do tego drylownicy.
Rozdrobnione owoce trzeba odstawić na 2 max 3 godziny w chłodne miejsce. W zależności od literatury zaleca się również zalanie wrzącą wodą wytłoczyn i pozostawienie ich na 2 godziny i po tym czasie odciśniecie i połączenie moszczu pierwszego z moszczem uzyskanym z przepłukania wytłoczyn. Wszystko to przecedzamy kilkakrotnie złożoną gazą.


Druga metoda otrzymywania moszczu


Inna metoda jest nieco dłuższa i zaleca na 1 litr miazgi owoców przygotować 200 do 250ml przegotowanej, letniej wody z 50g cukry i 0,1g pirosiarczyny potasu oraz 2 łyżki rozmrożonych drożdży winnych. Tą mieszaninę należy wlać do miazgi i wymieszać drewnianym mieszadłem. Tą miksturę odstawić do ciepła 25*C na 2-3 dni, lekko przykrywając. W tym czasie należy wmieszać miazgę co 3 godziny czystym narzędziem. Takie mieszanie zapobiega powstawaniu czapy, która uniemożliwia wypływanie na powierzchnię cząstek owoców. Po tych procesie zlewa się moszcz i odciska miazgę, łączy się oba płyny i poddaje się dalszej, normalnej fermentacji.


Wskaźniki zużycia owoców na 10 l moszczów (wartości średnie)


Nie wiesz ile kilogramów owoców potrzebujesz? Ta tabela pomoże ci orientacyjnie ustalić tą ilość.

tabela - moszcz

[tabela pochodzi z książki Domowe piwa, cydry, wina, nalewki, likiery, kremy Zdzisława W. Nowickiego]

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright 2010 Przepisy na wino. All rights reserved.