2011/04/10

Jak otrzymać wino musujące

Wina musujące (szampańskie). Wina musujące (szampańskie) odznaczają się tym, że zawierają rozpuszczony dwutlenek węgla pod ciśnieniem, który po wylaniu z butelki powoduje pienienie się wina.

Wino musujące otrzymać można kilku sposobami:

A) Przed zakończeniem fermentacji moszcz zlewa siędo mocnych butelek, zakorkowanych dobrze, obwiązanych drutem lub z zamknięciem hermetycznym. Butelki odstawia się w chłodnym miejscu do góry dnem i po pewnym czasie drożdże osiadają w szyjce, a wino nasyca się dwutlenkiem węgla. Najtrudniejsza i wymagająca wprawy jest operacja usunięcia osadu drożdżowego z szyjki, co uskutecznia się przez otwarcie na chwilę korka nad innym naczyniem, do którego ciśnienie gazu wypycha część wina z osadem. Butelkę natychmiast odwraca się szyjką do góry i zamyka spowrotem. Wino z osadem można przefiltrować i używać, jako wino zwykłe.


B) O ile chcemy otrzymać wino musujące z gotowego wina lekkiego, to podajemy do niego cukru i zaczynu silnych drożdży, najlepiej specjalnych musujących, dla wzbudzenia ponownej fermentacji i postępujemy dalej, jak powyżej.

C) Najprostszy sposób, dzięki któremu można z każdego wina zrobić wino musujące, jest nasycenie sztuczne gazem węglowym, jak przy wodzie sodowej.


[ z książki Praktyczna Bibjoteka Gospodarstwa Domowego Ludomira Mariackiego i Mieczysława Wissera]

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Copyright 2010 Przepisy na wino. All rights reserved.